czarnobyl kiedy
Katastrofa w Czarnobylu wydarzyła się w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku, przy czym kluczowy wybuch reaktora nr 4 miał miejsce około godziny 1:23 w nocy 26 kwietnia 1986.
Podstawowa data
- Główna eksplozja w elektrowni jądrowej w Czarnobylu (reaktor nr 4) nastąpiła 26 kwietnia 1986 r. około 1:23 czasu lokalnego.
- Wydarzenie to jest uznawane za najpoważniejszą katastrofę w historii energetyki jądrowej.
Co działo się później
- Ewakuacja pobliskiego miasta Prypeć rozpoczęła się dopiero 27 kwietnia 1986 r., około 36 godzin po wybuchu.
- W kolejnych tygodniach powstał betonowo‑metalowy „sarkofag”, który miał odizolować zniszczony reaktor od otoczenia.
Informacje zebrane z ogólnodostępnych źródeł w internecie.