US Trends

var spelades fanny och alexander in

Filmen ”Fanny och Alexander” spelades huvudsakligen in i Uppsala och i olika filmstudior och miljöer i Stockholmstrakten.

Huvudplatser för inspelningen

  • Uppsala: Många av utomhusscenerna – bland annat kring Uppsala domkyrka och i stadskärnan – spelades in i Uppsala, där produktionen också fick dekorera gatorna fritt för att skapa den historiska miljön.
  • Stockholm: Inomhusscenerna spelades till stor del in i Svenska Filminstitutets ateljéer i Europa Studios i Bromma samt i Filmhuset vid Gärdet i Stockholm.

Fler specifika miljöer

  • Biskopsgården: Exteriörscenerna vid biskopens hem spelades in vid Upplandsmuseet i Uppsala.
  • Teaterscenerna: Teatermiljöerna spelades in på Södra Teatern i Stockholm, vilket gav filmen dess tydliga scen- och salongskänsla.
  • Sommarvillan: Scenerna i Helenas sommarvilla spelades in i Villa Björkudden i Saltsjö-Boo i Nacka kommun utanför Stockholm.

Kort sammanfattning

”Fanny och Alexander” är alltså inspelad både på plats i Uppsala och i Stockholmsområdet, med en kombination av verkliga historiska miljöer och studiodekor.

Information gathered from public forums or data available on the internet and portrayed here.