"Nissebanden i Grønland" er hovedsageligt optaget i området omkring Uummannaq i Vestgrønland, blandt andet ved Spraglebugten, hvor julemandens værksted er placeret i serien.

Optagelser i Grønland

  • De udendørs scener fra Grønland er optaget omkring byen Uummannaq i Vestgrønland, et område kendt for dramatiske fjelde og isfyldt fjord.
  • Julemandens værksted er angivet som optaget ved Spraglebugten nær Uummannaq, som bruges som den centrale base i julekalenderen.

Andre centrale locations

  • De grønlandske optagelser blev gennemført på relativt kort tid, omkring 40 dage i foråret 1989, hvilket er bemærkelsesværdigt for en hel julekalenderproduktion.
  • Indendørs scener som julemandens værksted og klippegrotten, hvor Luffe bor, er ikke optaget i Grønland, men i TV-Byen i Danmark.

Hvis du vil besøge stederne

  • Rejsen går typisk via Nuuk eller Ilulissat og videre til Uummannaq , hvor man kan genkende fjeldformationer og kystlinje fra serien.
  • Lokale ture med båd eller hundeslæde giver mulighed for at opleve natur, der ligner de ikoniske billeder fra julekalenderen, selv om isforholdene i området har ændret sig siden optagelserne.

TL;DR: Serien er optaget i området omkring Uummannaq i Vestgrønland, især ved Spraglebugten, mens indendørs scener er lavet i TV-Byen i Danmark.

Information gathered from public forums or data available on the internet and portrayed here.