Do tej pory Nagrodę Nobla otrzymało 67 kobiet, a łącznie przyznano im 68 nagród (Marie Skłodowska‑Curie dostała Nobla dwa razy).

Krótkie wyjaśnienie

  • Według oficjalnych danych fundacji noblowskiej, od 1901 do 2025 roku kobietom przyznano Nagrodę Nobla oraz ekonomicznego „Nobla” łącznie 68 razy.
  • Ponieważ tylko jedna kobieta – Marie Curie – została uhonorowana dwukrotnie (fizyka 1903, chemia 1911), liczba kobiet‑laureatek to 67.

Dodatkowe ciekawostki

  • Pierwszą kobietą z Noblem była Marie Skłodowska‑Curie w dziedzinie fizyki w 1903 roku.
  • Najwięcej Nobli dla kobiet przypada na dziedziny: pokój i literatura, znacznie mniej w fizyce, chemii i ekonomii.

Informacje zebrane na podstawie danych publikowanych przez Fundację Noblowską oraz statystyk historycznych.