Poprawna pisownia to „ślisko” – zawsze z literą „s” w środku, a forma „ślizko” jest uznawana za błędną.

Poprawna forma

  • Pisze się: „ślisko”.
  • Nie pisze się: „ślizko”.

Przykłady:

  • „Na chodniku jest dziś bardzo ślisko.”
  • „Zimą bywa naprawdę ślisko na drogach.”

Skąd taka pisownia?

  • „Ślisko” jest przysłówkiem od przymiotnika „śliski”.
  • Słowo wywodzi się z prasłowiańskiego wyrazu „ślizk”, znaczącego „pokryty śluzem”.

Jeśli wahasz się przy innych wyrazach (np. „ode mnie”/„odemnie”, „na pewno”/„napewno”), warto skorzystać z internetowych poradni językowych i słowników.

TL;DR: Jak się pisze „ślisko”? Tylko „ślisko” – nigdy „ślizko”.

Informacje zaczerpnięte z publicznie dostępnych serwisów językowych online.