Rokiem Afryki został nazwany rok 1960.

Krótkie wyjaśnienie

Określenie „Rok Afryki” odnosi się do 1960 roku, kiedy nastąpił przełom w procesie dekolonizacji kontynentu. W tym jednym roku aż 17 państw afrykańskich ogłosiło niepodległość, głównie od Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii i Włoch.

To właśnie ta fala uzyskiwania niepodległości sprawiła, że rok 1960 wszedł do historii jako „Rok Afryki”.

TL;DR: Rok Afryki = 1960.