od kiedy trzech króli jest dniem wolnym od pracy

Święto Trzech Króli (Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia) jest w Polsce ustawowym dniem wolnym od pracy ponownie od 2011 roku. Wcześniej było wolne do 1960 r., potem przez około 50 lat był to zwykły dzień roboczy.
Krótka oś czasu
- Do 1960 r. 6 stycznia był w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy, zarówno w II RP, jak i w pierwszych latach powojennych.
- W 1960 r. władze komunistyczne zmieniły ustawę o dniach wolnych od pracy i zniosły wolne w Święto Trzech Króli, czyniąc 6 stycznia dniem roboczym.
- Ustawą uchwaloną w 2010 r. (nowelizacja ustawy o dniach wolnych od pracy) postanowiono, że od 2011 r. 6 stycznia znów jest dniem wolnym od pracy.
Od kiedy dokładnie wolne?
- Nowelizacja została przyjęta w 2010 r., a jej skutki weszły w życie od 1 stycznia 2011 r.
- W praktyce oznacza to, że pierwszy raz po przywróceniu 6 stycznia był dniem wolnym od pracy w 2011 roku i tak pozostaje do dziś (wciąż figuruje w kalendarzu świąt jako dzień ustawowo wolny).
Informacje zebrane na podstawie serwisów informacyjnych i portali prawniczych.