vad är pgt-a

PGT-A är en typ av genetisk testning av embryon som används i samband med IVF för att undersöka om embryot har rätt antal kromosomer innan det sätts tillbaka i livmodern.
Vad betyder PGT-A?
- PGT-A står för Preimplantation Genetic Testing for Aneuploidy (preimplantatorisk genetisk testning för kromosomavvikelser).
- Syftet är att hitta embryon med normalt kromosomantal (euploida) och välja just dessa för återföring vid IVF-behandling.
Varför gör man PGT-A?
- För att minska risken att välja ett embryo med fel antal kromosomer, till exempel extra eller saknade kromosomer (aneuploidier), vilket kan leda till missfall eller sjukdomar som exempelvis Downs syndrom (extra kromosom 21).
- För att öka chansen att en IVF-behandling leder till graviditet och levande födsel per embryoåterföring.
- För att minska antalet misslyckade försök och därmed korta tiden fram till en lyckad graviditet.
Hur går PGT-A till i praktiken?
- PGT-A kan bara göras i samband med IVF: äggen befruktas i labbet och embryona får växa i cirka 5–6 dagar till blastocyststadiet.
- Man tar då en liten biopsi (prov) på några celler från embryots yttersta cellskikt, oftast 5–8 celler, utan att ta från den del som ska bli själva fostret.
- Embryot fryses ned medan provet analyseras genetiskt, och vid senare tillfälle tinar man upp och återför de embryon som visat normalt kromosomantal.
Vad kan PGT-A inte göra?
- PGT-A gör inte embryot “bättre” eller friskare; den hjälper bara till att sortera fram de embryon som redan har normalt kromosomantal.
- Testet är inriktat på antal och större kromosomavvikelser och används inte för att välja personliga egenskaper som intelligens, utseende eller liknande.
- Det kan inte helt garantera en graviditet eller ett helt friskt barn, men kan minska vissa genetiskt relaterade risker.
För vem kan PGT-A vara aktuellt?
- Personer/par som genomgår IVF och har upprepade missfall eller flera misslyckade embryoåterföringar.
- Kvinnor med högre ålder där risken för kromosomavvikelser i äggen är större.
- I vissa fall när man vill minska antalet återföringar och försöka öka sannolikheten per försök.
I många forumdiskussioner beskriver patienter PGT-A som ett svårt beslut där man väger fördelar (färre missfall, mer information) mot nackdelar som kostnad, extra steg i processen och osäkerhet kring hur mycket det faktiskt förbättrar utfallet.
Kort sagt: PGT-A är ett genetiskt test av IVF-embryon som räknar kromosomerna för att välja ut de embryon som ser kromosomalt normala ut, i syfte att öka chansen till graviditet och minska risken för missfall och vissa kromosomrelaterade sjukdomar.
Information gathered from public forums or data available on the internet and portrayed here.